Ані війни, ані миру: що чекає на Донбас за думкою вчених?

4219
коментарі відсутні

Ані війни, ані миру: що чекає на Донбас за думкою вчених?

Українські вчені – співробітники Українського інституту майбутнього вважають, що найбільш вірогідними для Донбасу є 4 варіанти розвитку подій, вірогіднішою з яких, із результатом 75%, є ситуація «ні війни, ні миру».

За думкою вчених, викладеної у виданні «Новий час», самим стійким сценарієм є консервація нинішньої ситуації до 2020 року. Тобто, до моменту появи в Україні нових президента та парламенту. Українська правляча еліта при такому ході подій буде побоюватися робити різкі кроки, здатні порушити існуючий статус-кво. Чіткого й конкретного плану повернення регіону так і не з’явиться, тому стоятиме ймовірна небезпека несподіваних проколів.

Росія може активно використовувати інструмент провокацій на лінії фронту в відповідь на будь-яке посилення тиску з боку офіційного Києва або міжнародних інститутів. Ймовірні окремі бойові сутички, як спосіб застереження Кремлем Заходу, НАТО та інших організацій від втягнення у конфлікт, навіть, у разі різкого загострення.

Наступним за ймовірністю йде повернення Донбасу мирним шляхом, що скоріш за все піде відразу ж після сценарію «ні миру, ні війни», коли б той не фінішував. Мирне повернення можливе за двома варіантами – «троянський кінь» та «миротворча місія».

За першим варіантом повернення Донбасу відбувається за умови виконання Мінських домовленостей по російському сценарію. У такому разі нинішні окуповані території, перейдуть під формальну юрисдикцію України. Там пройде амністія, під яку підпаде безліч бойовиків. У регіоні пройдуть місцеві вибори й їх переможцями стануть проросійські сили. У результаті в українській політиці порушиться усталений баланс, і політичні партії, орієнтовані на Росію, отримають велику підтримку.

Другий варіант передбачає введення в регіон обмеженого контингенту іноземних миротворців під міжнародним мандатом, щоправда можливі високі шанси того, що «блакитні каски» розташуються не на кордоні України з Росією, а на лінії фронту з «ЛДНР», у такому випадку Україна не отримає повного доступу до подій на окупованій частині та фактично мало що зміниться, окрім хіба що деескалації бойових дій. Сама ж ситуація розвиватиметься за сценарієм Придністров’я.

Третій сценарій – відмова України від непідконтрольних районів Донбасу, що, як вважають вчені, цілком можливо, хоча й маловірогідно, за умови перемоги на президентських виборах проросійського кандидата або ж тріумфу одного з політиків, який декларує необхідність діалогу з Володимиром Путіним. Офіційне визнання Донбасу неукраїнським створить коаліцію всередині країни проти ініціатора таких дій. Масове невдоволення викличе акції протесту та мітинги, адже тривала чотирирічна війна торкнулася безліч верств населення. Розпочнуться виступи проти влади військових, волонтерів, активістів. Ситуація в країні стане небезпечною.

Нарешті, найменш вірогідним за думкою аналітиків є варіант повернення Донбасу військовим шляхом, хоча широкомасштабні військові дії під силу нинішній українській армії. Якщо влада ухвалить рішення про повернення окупованих земель силою, то наступ буде розвиватися по всій лінії розмежування – а це близько 500 км фронту. З урахуванням великої чисельності бойовиків на території «ЛДНР» ударний кулак Збройних сил України має складатися не менше ніж зі 100 тис. бійців (це майже у всіх у наявності піхотні частини). Такий сценарій передбачає мілітаризацію суспільства та навіть — з великою ймовірністю – введення військового стану в країні.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика