Альтернативна пенсія – як працюють недержавні пенсійні фонди

4980
коментарі відсутні

Альтернативна пенсія – як працюють недержавні пенсійні фонди

Законодавство України визначає три рівні пенсійного забезпечення.

За першим держава гарантує літнім людям пенсії та соціальні виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду, який наповнюється внесками працюючих громадян. Якщо цих грошей не вистачає, а останніми роками так і є, то потреба у пенсіях покривається з державного бюджету.

Така система називається загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням. Тобто ті, хто зараз працює та відраховує зі своєї зарплати Єдиний соціальний внесок, забезпечує пенсіями тих, хто вийшов на пенсію.

Другий рівень – накопичувальна система загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Вона передбачає обов’язкове накопичення коштів працюючою людиною у Накопичувальному фонді, які потім повернуться їй у вигляди доплати до «основної» пенсії.

Варто зазначити, що цей другий рівень в Україні так і не був втілений, хоча відповідний закон прийняли ще у 2003 році.

А ось третій рівень, який також прописаний даним законом – система недержавного пенсійного забезпечення, запрацював майже одразу. Відповідно до Закону України про недержавне пенсійне забезпечення, участь громадян у формуванні пенсійних накопичень є добровільною, її метою є отримання пенсійних виплат з власних внесків до обраного Недержавного пенсійного фонду (НПФ). При цьому виплати «основної» пенсії з Пенсійного фонду залишаються. Діяльність НПФ регулює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг).

Варто зазначити, що цей вид пенсійного забезпечення не став популярним серед українців, утім кількість учасників поступово зростає. За даними Нацкомфінпослуг, станом на 1.04.2020 р. загальна кількість учасників недержавних пенсійних фондів становила 878,3 тис осіб (роком раніше їх було на 20 тис менше), з них отримали чи отримують пенсійні виплати 84,9 тис осіб.

 

 

Альтернативна пенсія – як працюють недержавні пенсійні фонди - Фото №1

Наразі 57 недержавних пенсійних фондів подають звітність до Нацкомфінпослуг. Загальна вартість їхніх активів станом на 31.03.2020 року становить 3,1 млрд грн. Усі разом, за час свого існування, фонди виплатили понад 990 млн грн пенсій.

 

Альтернативна пенсія – як працюють недержавні пенсійні фонди - Фото №2

 

Накопичування пенсії в НПФ

 

Щоб почати накопичувати на альтернативну пенсію, необхідно визначитися з фондом. На сайті Нацкомфінпослуг міститься інформація про кожен з них – дата реєстрації, адреса, засновник, кількість учасників, об’єм пенсійних внесків, вартість активів тощо.

Обравши привабливу установу, укласти з нею договір і обрати пенсійну схему: розмір і періодичність внесків, термін накопичування. Під час участі у НПФ можна змінювати розмір внесків, але це обговорюється угодою. У фонді одразу можуть прорахувати, якою приблизно буде майбутня пенсія.

Недержавні пенсійні фонди не просто зберігають гроші учасників – їх ще й захищають від інфляції. Для цього в зазначених законом пропорціях активи розміщують на банківських депозитах, вкладають у державні цінні папери та акції. Тобто диверсифікують з метою отримати максимально можливий дохід при мінімальному ризику.

 

Альтернативна пенсія – як працюють недержавні пенсійні фонди - Фото №3

 

 

Власне сам недержавний пенсійний фонд не розпоряджається грошима учасників. Цим займаються три ліцензовані компанії:

  • Адміністратор фонду – робота з учасниками, укладання пенсійних угод, ведення бухгалтерії і аудиту.
  • Компанія з управління активами (КУА) – професійна інвестиційна компанія, що займається інвестуванням активів фонду.
  • Банк-зберігач – банк, у якому зберігаються активи фонду.

За даними Нацкомфінпослуг, середня дохідність активів НПФ за минулий рік склала 9,8%.

 

Отримання накопиченої пенсії

 

Закон дозволяє здійснювати два види недержавних пенсійних виплат:

  • Одноразова пенсійна виплата – може виплачуватись достроково, у разі тяжкої хвороби, при виїзді за кордон, у випадку успадкування після смерті учасника НПФ.
  • Пенсія на визначений строк – її розмір, періодичність і тривалість виплат залежать від об’єму коштів на власному пенсійному рахунку вкладника та умов договору.

Важливо! Недержавні пенсії оподатковуються.

Виплати на визначений строк – 60% від кожної виплати оподатковується ПДФО та військових збором (18+1,5%).

Одноразова пенсійна виплата – 100% від суми виплати оподатковується ПДФО та військових збором (18+1,5%).

При цьому у період накопичення вкладник може скористатися податковою знижкою та повернути сплачений ПДФО (18%) з суми пенсійних внесків. Для отримання податкової знижки потрібно включити інформацію про такі внески до податкової декларації за рік.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика